Nie zanudzę Cię, skupię się tylko na mojej firmie Agencji Detektywistycznej Enigma Service Spółka z o.o. w Kaliszu.
Decyzja o założeniu firmy detektywistycznej zapadła w czasie, kiedy ja i mój wspólnik byliśmy jeszcze etatowymi funkcjonariuszami pracującymi w terenowym komisariacie. Mówiąc w wielkim skrócie, dwóch trzydziestolatków postanowiło działać na własną rękę, w niezwykle trudnych warunkach, gdy poszukiwanie prawdy i z tym związana pomoc innym ludziom nie była absolutnym priorytetem dla władz państwowych.
Z gazety „VETO” dowiedzieliśmy się o pierwszym polskim detektywie. Wkrótce spotkaliśmy się z nim w Warszawie. Był on wykładowcą w Szkole Oficerskiej w Szczytnie. W trakcie rozmowy opowiedział nam historię swojej firmy. Przeszedł na wcześniejszą emeryturę i chciał się odnaleźć w samodzielnej pracy, którą wkrótce polubił. Z kolei ja miałem za sobą doświadczenie w kierowaniu małym komisariatem i w służbie w wydziale ds. zwalczania przestępstw gospodarczych. Kolega który przystąpił do spółki, na początku swojej kariery był szanowanym w lokalnej społeczności dzielnicowym, był zatem doceniany nie tylko przez kierownictwo. Następnie, mówiąc potocznie „uganiał” się za przestępcami w wydziale kryminalnym. Były to jeszcze czasy PRL gdy na czele resortu stał generał Kiszczak. Mieliśmy dość panującego wówczas klimatu politycznego lecz lubiliśmy swoją służbę, stawiając sobie za cel właściwe rozumienie przestrzegania prawa. Ale niestety, pod naciskiem niektórych polityków straciliśmy poczucie sensu do pracy w resorcie.
12 maja 1988 r. zmaterializowaliśmy swoją wolę w postaci aktu notarialnego, założyliśmy Agencje Detektywistyczną „Enigma- Service” Sp. z o.o. Dalsze formalności były już realizowane w sądzie rejonowym, gdzie 7 czerwca 1988 r wydano postanowienie rejestrujące naszą spółkę detektywistyczną pod numerem RH 52/88.
W Polsce wcześniej były już zarejestrowane cztery firmy prowadzące podobną działalność: w Szczecinie, Jeleniej Górze i dwie w Warszawie. Dość szybko wykrystalizowało się aktywnie działające stowarzyszenie prywatnych detektywów, zaczęliśmy owocnie współpracować. Dzisiaj 36 lat nieprzerwanej działalności i wynikające z tego faktu zdobyte doświadczenie stawia naszą firmę w gronie zaufanych i kompetentnych przedsiębiorstw prowadzących usługi detektywistyczne.
Tak jak napisano w powyższym krótkim zarysie historii firmy, proszę zwrócić uwagę na to, że powstaliśmy w 1988 r. kiedy w Polsce panował poprzedni system czyli PRL. Ale ustawa o działalności detektywistycznej powstała dopiero 6 lipca 2001 r. Zatem do tej pory działaliśmy w ramach istniejącego prawa, gdyż obowiązywała wtedy jeszcze ustawa z czasów II Rzeczypospolitej z roku 1938, mówiąca o firmach szczególnego zaufania, do której zaliczały się usługi detektywistyczne i paszportowe. W podobnej sytuacji były inne kraje Europy Wschodniej, gdzie powstawały podobne firmy w oparciu o przedwojenne ustawy.
Treść tej historycznej ustawy na początku satysfakcjonowała nas, gdyż normowała naszą pracę. Ciekawostką jest, że powstała ona na wzorach zaczerpniętych z ustawy rosyjskiej. Pisało o tym wtedy wielu fachowców w dziedzinie prawa. Ustawa dawała nam bardzo mało uprawnień, przy niezwykle wysokich kryteriach dla kandydatów dla pracy w zawodzie detektywa. Warto wspomnieć o wymogach minimum średniego wykształcenia, nie karalności, zdrowia psychicznego, czy też dobrej opinii w miejscu pracy i zamieszkania. Potwierdzeniem tego było między innymi przejście badań psychologicznych i psychiatrycznych. Jednak zanim doszło do wydawania licencji detektywa trzeba było zdać egzamin państwowy. Prowadzony on był przez Komendę Główną Policji. Był on trudny i bardzo wymagający, nawet dla tych kandydatów, którzy byli wcześniej funkcjonariuszami policji. Aplikantów do zawodu detektywa egzaminowali prokuratorzy, sędziowie, oficerowie policji i psycholodzy. Wszyscy mieliśmy świadomość, że do pracy detektywa trzeba kierować ludzi odpowiednio kompetentnych i przygotowanych nie tylko zawodowo, posiadających dojrzałą osobowość ale i wykazujących się odpowiednim zdrowiem psychicznym.
W „nowych czasach” zamiast zmiany ustawy o działalności detektywistycznej, która dawałaby nam dostęp do szerszych profesjonalnych uprawnień, tak jak to ma miejsce w przypadku innych zawodów zaufania publicznego, otrzymaliśmy jedynie deregulację zawodu połączoną z dramatycznym obniżeniem kryteriów dopuszczających do zawodu detektywa. Na detektywach którzy już pracowali wiele lat, zmiana ta nie zrobiła dużego wrażenia, jednak skutek działania ustawy był taki, że przez brak profesjonalizmu wśród „nowych detektywów” ucierpiał potencjalny ich klient. Zrezygnowano z egzaminów państwowych, program który trzeba było zaliczyć aby otrzymać licencję okrojono do czterech tematów, Podczas gdy poprzednio było ich 12. Dzisiaj szkolenie detektywów odbywa się w formie kursów organizowanych przez różne podmioty prywatne, przy założeniu, że nie mogą one trwać krócej niż 30 godzin lekcyjnych. Zdobyte w ten sposób kwalifikacje dają szansę otrzymania licencji dla przysłowiowych miłośników pracy detektywistycznej. Wiedza tych osób o trudnej pracy detektywa najczęściej oparta jest na informacjach z filmów fabularnych które z oczywistych względów zniekształcają rzeczywistość pracy detektywa.
Czasy w których klienci zwracali się do detektywa głównie przed sprawą rozwodową już dawno minęły. Nasza firma zajmuje się tymi działaniami, ale nasze spojrzenie jest bardziej szerokie i obejmuje całokształt tych niekiedy bardzo delikatnych problemów. Śledzenie niewiernego partnera jest tylko pierwszym progiem który musi przekroczyć nasz Zleceniodawca, gdyż prawdziwy problem czeka klienta w postępowaniu sądowym. Znając realia przebiegu spraw rozwodowych wychodzimy naprzeciw klientom, którzy decyzję o rozwodzie już podjęli, nie dajemy im suchych informacji potwierdzających zdradę, szkolimy ich jak przeżyć kryzys emocjonalny, jak postępować tak aby nie potęgować tych bardzo stresujących sytuacji. Współpracujemy na co dzień z kancelariami prawnymi. Doświadczeni adwokaci i radcy prawni razem z nami i klientem tworzą zespół który ma klienta przygotować i przeprowadzić przez cały proces sądowy w sprawie rozwodowej.
Należy pamiętać, że jest to tylko jeden z kierunków naszej działalności. Ze względu na wieloletnie doświadczenie trafiają do nas sprawy gospodarcze przedsiębiorców, sprawy rodzinne gdzie mamy do czynienia z przemocą, a także sprawy kryminalne które najczęściej są prowadzone równolegle z organami ścigania. W obecnych realiach detektyw nie jest w stanie przeprowadzić sam skutecznie spraw bez współpracy z kompetentnymi niezależnymi prawnikami. Współpracujemy z zaufanymi kancelariami adwokackimi i radców prawnych. Nasza firma i nasi prawnicy to osoby zaangażowane w prowadzenie spraw, stawiające dobro klienta na pierwszym miejscu. Tym się różnimy od detektywów z minionych lat znanych z rutynowego podejścia do klienta i od tych co wybrali zawód detektywa na bazie fikcji zawartej w filmach fabularnych po otrzymaniu licencji po 30 godzinnych kursach. Kancelarie prawne bardzo często i chętnie wykorzystują nasze informacje detektywistyczne jako dowód w procesie karnym, cywilnym czy gospodarczym.
Nasza agencja od kilkunastu lat ukierunkowana jest w swojej pracy wyłącznie na obronie klientów, którzy zostali oskarżeni bez dowodów, albo pomówieni o popełnione czynów których się nie dopuścili. Nasi prawnicy najlepiej wiedzą na jakie przeszkody natrafiają broniąc swoich klientów przed pomówieniami. Niestety dotyczy to także niektórych nieuczciwych przedstawicieli organów ścigania, policji i prokuratorów, którzy bez większego namysłu kierują akty oskarżenia do sądu.
Sądy od wielu lat odstępują od zwracania do uzupełnienia aktów oskarżenia w których nie ma konkretnych dowodów na popełnienie przestępstwa. Trudno ustalić przyczynę dlaczego sądy nie chcą uwolnić się od takich niedoróbek ze strony prokuratorów. Przykładów można podać bardzo wiele. Sądy na wniosek osób oskarżonych i ich prawników najczęściej odpowiadają „to się wyjaśni w procesie sądowym”. My natomiast jako detektywi znający prawo, chcemy wspomóc swoim działaniem klientów i często podważamy niesłuszne oskarżenia.
Słyszymy o aferach na najwyższych szczeblach organów ścigania, prokuratury, policji i sądów. Zwykły obywatel, którego nie stać na wynajęcie detektywa i rzetelną obronę, najczęściej jest szybko skazywany w taki sposób aby udowodnić skuteczność działania tych instytucji. Po prostu kreuje się statystyki. Procedura ta jest znana jeszcze od czasów PRL-u. To „prawda i rzeczywistość statystyczna” w sądach, prokuraturach i komendach policji jest najważniejszą sprawą dla wykazywania się pracą przez urzędników i funkcjonariuszy. Przykładowo, do pierwszego półrocza sprawy powinny być zakończone, nawet jak nie przeszły pełnego postępowania dowodowego. To samo się dzieje na koniec roku, odrzuca się wszystko i zajmuje się statystyką. Na tym cierpi zwykły obywatel któremu przyszło walczyć z tą bezduszną machiną. Przy biernej postawie sądu zmuszony jest bronić się od zarzutów które nie mają potwierdzenia w dowodach.
Widząc zagrożenie dla takiego ułomnego systemu, ustawodawca wyraźnie ograniczył możliwość odczytania dokumentów prywatnych detektywów w odróżnieniu od dokumentów urzędowych, a szczególnie tych które powstały poza postępowaniem karnym. Jest to nieuczciwe i pozbawia praw niesłusznie oskarżonego. Aby wykorzystać w tak trudnej sytuacji atuty dochodzenia prowadzonego przez prywatnych detektywów, tak ważny jest profesjonalizm i doświadczenie firmy detektywistycznej. Pomoc detektywa w prowadzeniu postępowań karnych czy cywilnych polega przede wszystkim na dotarciu do źródeł dowodu, do których zaliczamy osoby lub rzeczy. Jako detektywi poszukujemy dowodów i ujawniamy nowe fakty, które w konsekwencji wspomagają adwokatów i radców prawnych w obronie naszych wspólnych klientów.
Należy wspomnieć, że oprócz detektywów podobną pracę wykonują dziennikarze śledczy, którzy przez swoje doświadczenie, dociekliwość ujawniają różne afery i dzięki nim organy ścigania mogą podjąć właściwe postępowanie śledcze i sądowe. Dlatego też doceniamy pracę dziennikarzy śledczych, a w razie potrzeby współpracujemy, wymieniamy informacje które mają się przydać do obrony osób poszkodowanych lub ujawnić przestępstwo.
Jako detektywi jesteśmy zaliczani do podmiotów prywatnych i nie mamy uprawnień do przeprowadzenia dowodów, bo to uprawnienie przysługuje jedynie organem procesowym, ale dzięki naszym ustaleniom adwokaci, radcowie prawni są stroną postępowania i często wykorzystują nowe dowody wskazane przez detektywów. Detektyw podejmuje inicjatywę w zakresie poszukiwania, zbierania, zabezpieczenia, a także utrwalenia dowodów np. zdjęciem, filmem, czy też oświadczeniem świadków. Do dowodów pozyskanych przez detektywa można zaliczyć określony dokument lub dowód rzeczowy w postaci narzędzia którego sprawca użył do popełnienia przestępstwa.
Należy zdać sobie sprawę, że postępowanie dowodowe otwiera się na tak zwany dowód prywatny, czyli informacje uzyskane przez detektywów. Warunek skuteczności jest jednak taki, że dopiero zostanie on uwzględniony, gdy zostanie przyjęty stosowny wniosek dowodowy i przeprowadzone zostaną czynności przez organ postępowania. Po ustaleniu nowych dowodów rola detektywa się kończy, ale zaczyna się praca organu postępowania czyli adwokata lub radcy prawnego współpracującego z detektywem. Kluczowym za tym pojęciem definicji usług detektywistycznych jest informacja, która wskazuje konkretny dowód do obrony lub drogę jak trzeba go pozyskać. Praca detektywa ma znaczenie, gdyż utrwala informacje w taki sposób, aby ta informacja wykorzystana była jako materiał dowodowy w postępowaniu sądowym, szczególnie do obrony pomówionych i niewinnie oskarżonych.
Uczestniczymy w obronie klienta, która ma na celu ochronę interesów oskarżonego w procesie lub ustalenia dowodu, który posłuży do wykazania niewinności, a także oskarżenia osób którzy dowodami manipulowali. Naszym celem jest zdobycie prawdziwych informacji, wskazujących na istnienie fałszywych dowodów i pomówień naszego klienta, a także wyłączenie lub osłabienie niewiarygodnych dowodów obciążających naszego klienta.
Obrońca w ramach swoich kompetencji do prywatnego pozyskiwania dowodów, informacji potrzebnych w procesie może korzystać z pomocy udzielonej mu przez detektywa i właśnie taka nasza działalność jest uznawana co do zasady za dopuszczalną.
Detektyw otrzymuje zlecenie także bezpośrednio od adwokatów, np. w celu ustalenia danych osoby potencjalnego świadka, celem podjęcia osobistego kontaktu z tym świadkiem, aby można było wnioskować o jego przesłuchanie. Otrzymujemy także zlecenia tak zwane tzw. poza procesowe, mające na celu sprawdzenie wiarygodności świadka i utrwalenie w formie nagrania bez jego zgody i wiedzy oświadczeń na temat toczącego się postępowania.
Trzeba zauważyć, że monopol państwa ustanowiony ustawowo kończy się w momencie kiedy państwo nie wywiązuje się z przyjętego na siebie obowiązku. Często się zdarza, że organ procesowy pozostaje bierny i ogranicza swoją aktywność w sferze dowodów jedynie do gromadzenia tych, które świadczą o winie. Działania uzasadniające tą tezę spotykamy niemal codziennie. Obrońca natomiast kieruje się rzetelnością, ma świadomość, że ma uprawnienia do korzystania z usług detektywa, w celu poszukiwania osób mogących wystąpić w charakterze świadka.
Pokrzywdzony w sprawie może korzystać z prawnika, ale także jednocześnie z usług detektywa. Szczególnie dzieje się tak, jeżeli organ postępowania przygotowawczego nie podejmuje szeregu czynności dowodowych, postanawia odmówić wszczęcia dochodzenia lub umarza postępowanie przygotowawcze. Wtedy powołany detektyw zbiera dokumenty, które pozwolą sądowi uchylić niewłaściwe postępowanie prokuratury. Najczęściej się tak dzieje, że te informacje dochodzą do klienta, do jego pełnomocnika prawnego i przez nich są odpowiednio wnioskowane. Klienci doceniają naszą pracę w tak zwanym „trójkącie” klient – prawnik-detektyw. Pierwsza to aktywność obrońcy, która ma kluczowe znaczenie z punktu widzenia podjęcia się skutecznych działań procesowych i złożenia wniosku dowodowego o przesłuchanie przed sądem osób, które z punktu widzenia obrony mają wiedzę a które ustalił detektyw.
Detektyw sprawdza wiarygodność świadka (np. w formie nagrania), jego oświadczeń na temat toczącego się postępowania, gdy ma informację, że świadek składa fałszywe zeznania.
Trzeba również zaznaczyć, że w ustawie o działalności detektywistycznej zakazano stosowania środków technicznych przez detektywa i stosowania metod i czynności operacyjno-rozpoznawczych zastrzeżonych dla upoważnionych organów na mocy określonych przepisów. Nieuczciwi detektywi, którzy pracują na bazie filmów fabularnych, często podejmują się takich czynności narażając siebie i swojego klienta na odpowiedzialność karną. Jest jednak wiele możliwości, wiemy w jaki sposób dojść do pozyskania dowodu, jak go zabezpieczyć, nie narażając się na odpowiedzialność karną, o czym zawsze informujemy naszego klienta i wskazujemy drogę, która będzie dla niego bezpieczna. Detektyw może prowadzić obserwacje jawną i ukrytą w miejscach publicznych ogólnodostępnych i może w ramach tego uprawnienia również wykonywać dokumentację fotograficzną. Adwokat po otrzymaniu takiego dowodu występuje z wnioskiem do sądu o przeprowadzenie dowodu z nagrania, które może być dowodem w sprawie.
Adwokaci którzy mają duże doświadczenie i przestrzegają etyki zawodowej mają do wyboru albo bierną postawę albo aktywną działalność obrończą przy wykorzystaniu usług prywatnego detektywa.
Zebranie dowodów zdrady małżeńskiej lub partnera życiowego, ustalenie rzeczywistych przychodów partnera do postępowania alimentacyjnego. Klient w takim przypadku jest wysłuchany, pouczony co ma robić we własnym otoczeniu i co przyda się do procesu. Określa się zakres współpracy z detektywem i pełnomocnikiem prawnym, klient jest pouczony jakich środków może sam użyć w miejscu zamieszkania lub pobytu, aby zabezpieczyć niezbędny dowód do procesu. Dodam, że podejmując się takiego zlecenia prowadzimy klienta do zakończenia postępowania cywilnego. W przypadku sprawy rozwodowej, nie jest najważniejsze zebranie dowodów zdrady, ale czuwanie nad całym procesem aby klient nie został pozbawiany prawa do obrony.
Są to zlecenia dotyczące działania na szkodę przedsiębiorców, kontrahentów, pracowników i udziałowców spółek. Takimi sprawami zajmujemy się w bardzo szerokim zakresie.
W sprawach kryminalnych nie ścigamy potencjalnych sprawców, tym zajmuje się policja i prokuratura, my zajmujemy się zebraniem dowodu na obronę naszych klientów, którzy zostali oskarżeni na podstawie sfabrykowanych dowodów, fałszywych zeznań lub pomówień. Nie bez znaczenia jest fakt, że mamy często do czynienia z nieuczciwymi funkcjonariuszami organów ścigania. Widzimy także korupcję wśród funkcjonariuszy organów ścigania, sądów, biegłych sądowych, którzy działają na szkodę obywateli w tym przypadku naszych klientów.
Nie każda sprawa, nie każde zlecenie musi skończyć się postępowaniem karnym czy sądowym. Po wysłuchaniu klienta jesteśmy w stanie ocenić czy warto rozpoczynać proces sądowy, ponosić jego koszty. Niekiedy wystarczy zmienić sposób postępowania wobec osób i otoczenia.
Agencja Detektywistyczna Enigma – Service w Kaliszu ma 36- letnie doświadczenie w bardzo szerokim zakresie prawa karnego i cywilnego. Klient powinien mieć świadomość, że zatrudniając detektywa z doświadczeniem ma duże szanse poznania prawdy obiektywnej.
Agencja Detektywistyczna „ Enigma- Service” powstała w czerwcu 1988 r. Należymy do najstarszych firm detektywistycznych w Polsce.
+48 667 272 717
enigma@enigmaservice.com
62-800 Kalisz,
ul. Serbinowska 1A
© 2024 Agencja Detektywistyczna „Enigma Service”. Wszelkie prawa zastrzeżone.